Правильно вибрати, але що важливо - і правильно подати різноманітні барні напої досить складно. Подача - це ціла наука або навіть "мистецтво", адже кожен напій має свої особливості і "свій посуд".
Барний коктейль, лікер, вино ігристе, коньяк, горілка, джин, віскі та десятки інших спиртних напоїв мають свою історію появи та розвитку. У зв'язку з цим виник певний етикет і традиції їхнього вживання, які вдосконалювалися десятиліттями.
Класифікація скла в барі враховує безліч чинників:
- форма;
- об'єм;
- товщина стінок;
- оформлення тощо.
Фахівці компанії Le Gourmet готові поділитися своїм досвідом, який допоможе вам почуватися в будь-якому барі як у себе вдома, розрізняючи основні види барного скла.
Основна ознака, яка відрізняє барні келихи, це прозоре і чисте скло без зображень і матування. Прозорість посуду не випадкова: тільки так відвідувач зможе оцінити якість, чистоту і насиченість кольору спиртних напоїв. У випадках, коли замовляється складний "багатошаровий" коктейль - це ще й візуальна насолода та "вау"-ефект.
Якщо з прозорістю все зрозуміло, то чому використовуються різні форми, розміри та ємність скла? Насамперед, щоб краще розкрити букет смаків та ароматів конкретного напою. Крім того, це дає змогу зберегти тепло чи прохолоду, що може бути важливим для певних видів алкоголю.
Якими ж бувають популярні барні склянки, келихи, чарки та інші різновиди скляного посуду? Насправді їх досить багато, але ми постаралися виділити основні види, які використовуються в 99% випадках.
Стопка
Найпопулярніші типи келихів у барі відкриває стопка, яка також може називатися "джигером" або "шотом" залежно від країни. Стандартний об'єм такого посуду, як Schott Zwiesel Convention, варіюється в межах від 40 до 60 мл. Стопка - це основний посуд для міцних спиртних напоїв, які випиваються залпом за один раз.
Old Fashion (Classic Whisky Glass)
Ці різновиди келихів призначені для чистого спиртного, а також алкоголю з льодом (подача Rocks або Double Rocks). Основне призначення - для віскі та інших аналогічних елітних напоїв. Обсяг варіюється від 100 до 320 мл. Форма - низький стакан. Класичний барний посуд для поціновувачів традицій вживання віскі.
Хайбол
Зустрічаються також такі назви барних склянок цього типу, як "тумблер" або "коллінз". Хайбол - це посуд для коктейлів і всіляких міксів. Його обсяг може варіюватися від 150 до 300 мл у середньому. Також може використовуватися як склянка для звичайної води та безалкогольних напоїв.
Традиційно в коктейлях Коллінз, хоча і схожих за формою на хайболи, використовується інша склянка - така сама за висотою, але вужча і обов'язково з прямими боками, У домашньому барі для цієї мети можна використовувати звичайний хайболл.
Маргарита
Трохи округліший варіант склянки (Arcoroc Margarita, наприклад) часто з характерним заглибленням у центрі. Це різновид коктейльного келиха об'ємом близько 250 мл, який традиційно використовується для різних сортів Маргарити. Якщо в барі такої склянки немає, можна використовувати звичайний коктейльний келих.
Hurricane
Барне скло Arcoroc Hurricane в даному форматі являє собою типовий посуд для великих фруктових тропічних лонг-дринків, місткість якого зазвичай перевищує 400 мл. Назва категорії походить від знаменитого коктейлю Hurricane, який подають у цій склянці. Також використовується для подачі класичних коктейлів типу Sex On The Beach і Planter's Punch. Має дуже ефектний вигляд, але, тим не менш, виконує ту саму роль, що й хайболл.
Шот
Склянки, схожі на традиційний посуд для міцних напоїв, але використовуються для подачі пошарово налитих коктейлів. Об'єм посуду - близько 50-60 мл. Вміст випивається залпом за один раз.
Snifter
Сніфтер або келих для коньяку і бренді, такий як Rona, наприклад, має об'єм від 250 до 400 мл у середньому. Його форма легко впізнавана - кругла "бульбашка", що звужується до вершини, з відносно короткою ніжкою. Це пряма протилежність коктейльного високого і вузького келиха.
Головна мета - поглинути якомога більше тепла від руки, що тримає його, що дає змогу зігрітися алкоголю, який потім стає особливо ароматним. Найчастіше використовується для коньяку, віскі або рому, що подаються без добавок, проте його можна використовувати і з іншими сумішами, приготованими без льоду.
Чарка для лікеру
Також відома під назвою "поні" або "кордінал". Має ємність до 50 мл. Оригінальна форма включає високу ніжку, кулясту основу келиха і витягнутий верх.
Келихи для вина
Жоден добре обладнаний бар не обходиться без келихів для червоного і білого вина, таких як Krosno Avant-garde, з ємністю від 150 мл.
Келихи для вина розподіляються на багато різних підвидів, основні з них:
1. Келих типу «Бордо»: велика чаша звичайної форми, трохи звужена до гори. Має тонку та високу ніжку, що не випадково, адже вино прийнято вживати кімнатної температури, приблизно 18-21°С, тому долоня не повинна нагрівати його. Об'єм таких келихів відносно невеликий, близько 260 мл. Важливо наповнювати келих не повністю, щоб вино насичувалося киснем.
2. Келих типу «Бургундія»: винайдений профессором Клаусом Ріделем, має тонку витончену ніжку та велику чашу, ємністю від 700 мл. Велика чаша має форму шару та називається так тому, що підходить для тонких вин з сорту піно нуар (основного для червоних вин Бургундії) та близьких до них по характеру.
3. Келих для рожевого та десертного вина: відрізнається тим, що звужується посередині і схожий на квітку з пелюстками. Об'єм в межах 200-300 мл. Через те, що сорта цих вин більш концентровані та в них більше відчувається спирт, є необхідність використовувати саме таку форму. Вона допомогає спирту швидше випаровуватися, розкриваючи ніжний та солодкий післясмак.
4. Келих для білого вина: має форму схожу на келих «Бордо», але меншу по розміру та більш витягнуту. Невеликий розмір чаши обгрунтовується тим, що біле вино прийнято пити охолодженим, маленький об'єм не дає вину нагрітися більше ніж до 12°С. З цією ж метою ніжку келиха роблять вищою, щоб не тримати його за стінки – тільки прохолодний напій буде освіжаючим та смачним.
Port-glass
Посуд, призначений для подачі традиційного вермуту, лікерів, портвейну, мадери та різноманітних кріплених вин. Об'єм - до 150 мл. Чим більша міцність напою, тим, як правило, менший об'єм склянки.
Шампань-флюте
Вузькі, високі келихи для подачі шампанського та ігристих вин. Також використовуються для коктейлів на основі шампанського, таких як Mimosa, Champagne Cocktail або Kir Royal. Прикладом може слугувати посуд Krosno Glamour.
Шале
Має впізнавану форму блюдця на високій ніжці. Використовується для подачі шампанського, коктейлів, ігристих вин. Середній об'єм - до 200 мл.
Гобліт
Популярне барне скло у вигляді кубка. Використовується на багатьох офіційних заходах для подачі коктейлів, вин і навіть пива. Обсяг зазвичай не перевищує 300 мл.
Пивний келих
Такі келихи, як Krosno Avant-garde 420 мл призначені виключно для подачі пива. Об'єм до 1000 мл, форма абсолютно різна, починаючи від келиха на ніжці і закінчуючи форматом у стилі "хайбол".
Келих "Irish coffee"
Товстостінний стакан із ручкою, найчастіше на товстій невисокій основі, місткістю приблизно від 200 до 250 мл. Використовується для ірландської кави, гарячого віскі та грогу. Якщо його немає, ми можемо замінити його, наприклад, келихом Arcoroc Latino - прозорою склянкою з ручкою або, в крайньому разі, порцеляновим кухлем із товстими стінками.