Ви придбали індукційну плиту, але посуд, який є на кухні, не підходить для нової покупки? Сьогодні ми розберемося в тому, як грамотно підібрати нові каструлі та сковорідки.

 

Особливість індукційної плити​​​​​​

Під склокерамічною поверхнею знаходиться котушка з міді, якою проходить електричний струм. Навколо котушки утворюється магнітне поле, що нагріває дно посуду.

Переваги індукційної плити:

  • малі витрати електроенергії. Плита нагріває безпосередньо дно посуду, а не склокерамічну поверхню;
  • не впливає на простір навколо. Температура на кухні не підвищуватиметься від включення плити;
  • безпека. Індукційна плита абсолютно нешкідлива у квартирі, де є діти та тварини. Вона не реагує на руку людини чи сторонній предмет, крім самого посуду;
  • просте очищення. Поверхню індукційної плити достатньо протерти вологою губкою. Ви сміливо можете забути про багатогодинне миття поверхні.

Недоліки індукційної плити:

  • вартість. Такі плити обійдуться вам у 2 рази дорожче, ніж газові чи електричні;
  • ремонт. Плита може зламатися, а якщо це сталося, то ремонт обійдеться в копійчину;
  • обмежений вибір. Не весь посуд підходить для індукції.

Чи підійде звичайний посуд для індукційної плити?

Якщо ви купили нову індукційну плиту, то не поспішайте викидати посуд, яким ви користувалися до цього. Головна характеристика, яка має бути у каструль та сковорідок для індукції – це феромагнітні властивості. Усередині їхнього дна знаходиться спеціальний диск, який взаємодіятиме з котушкою з міді.

Як перевірити чи буде посуд підходити до індукційної плити?

  • дослідити маркування. Якщо на дні зображено значок індукції у вигляді закрученої горизонтальної спіралі, плита нагріє виріб без особливих зусиль;
  • магніт. Візьміть будь-який магніт, який є вдома і піднесіть його на дно. Якщо магніт притягнувся до посуду, вона підходить для індукції;
  • практична перевірка. Поставте посуд на плиту та увімкніть. Так ви можете зрозуміти, чи має посуд магнітне дно.

Які матеріали підходять для індукційної плити?

  • нержавіюча сталь;
  • чавун
  • алюміній (з магнітним дном).

Нержавіюча сталь

Посуд із нержавіючої сталі має високу зносостійкість і чудово підійде для приготування їжі на індукційній плиті. Якщо у вашої каструлі багатошарове дно, то вона краще розподілятиме тепло по поверхні.

Рекомендуємо вибирати високоякісні вироби від перевірених брендів. Чеський бренд Tescoma добре зарекомендував себе на ринку, як виробника якісного посуду. Італійський бренд Barazzoni приділив увагу не лише якості, а й сучасним формам. При створенні каструль та сковорідок брали участь відомі дизайнери.

Чавун

Сам по собі чавун має феромагнітні властивості, тому добре підійде для вашої плити. Чавун із емалевим покриттям від бренду Le Creuset забезпечить комфортне приготування. Чим частіше ви готуватимете в даному посуді, тим менше буде прилипати їжа. Забудьте про використання олії та створіть справжній кулінарний шедевр.

У французького виробника представлені сковорідки, каструлі, сотейники із чавуну. А яскрава глазур будь-якого відтінку та насиченості відмінно підійде під інтер'єр кухні.

Алюміній (з магнітним дном)

Алюмінієві вироби поступаються у довговічності посуду з нержавіючої сталі та чавуну, але все ще є відмінним варіантом для любителів кулінарії. Важливо, щоб у алюмінієвого посуду було індукційне дно, інакше плита може "не побачити" каструлю або сковорідку.

Алюмінієві сковороди мають різноманітне антипригарне покриття: гранітне, мармурове, керамічне. Їжа не буде прилипати, а ви зможете використовувати мінімальну кількість олії при приготуванні.

Які матеріали не підійдуть для індукційної плити?

  • скло;
  • мідь;
  • алюміній (без магнітного дна);
  • дерево;
  • пластик.

Такі матеріали не мають магнітного тяжіння, тож не підійдуть для індукційних плит. Але є винятки, коли виробники додають на вироби із міді магнітне дно. Тоді ви можете сміливо використовувати такий посуд на плиті.

Адаптер для індукційних плит

Якщо ви не хочете оновлювати звичайний посуд на індукційний, ви завжди можете підібрати адаптер для індукційних плит.

Що таке адаптер для індукційних плит та як його використовувати?

Це диск із магнітного сплаву металів, який замінить магнітне дно, якщо на посуді його немає.

Поставте його на варильну поверхню, а зверху поставте посуд для приготування. Не використовуйте максимальні температури нагрівання, оскільки плита може перегрітися. Адаптер ще деякий час може залишатись гарячим, тому акуратно знімайте його з плити.

Як вибрати?

Головне правило – правильно підібрати діаметр адаптера для конфорки. Він має бути розміром не менше 70% від діаметра конфорки, але не виступати за краї більш ніж на 10%.

  1. Диск 12 см. Підійде для кавоварок, маленьких сковорідок діаметром 12-18 см.
  2. Диск 17 см. Добре підійде для каструль та сковорідок 18-22 см.
  3. Диск 21 см. Підходить для посуду діаметром 22-32 см.

У нас ви можете придбати адаптер для індукційних плит Tescoma Grand Chef.

Часті питання

1. У якому разі посуд, який магнітиться, може не підійти до індукційної плити?

Є кілька поширених причин:

  • невеликий діаметр дна. Ваша плита може просто не побачити посуд через невелику площу;
  • деформоване дно. Якщо дно має механічні пошкодження і не повністю стикається з поверхнею плити, посуд може не підійти.

2. Чому посуд не магнітиться?

Не кожен матеріал має у своєму складі магнітного сплаву, адже навіть не вся нержавіюча сталь підходить для індукційної плити. Якщо магніт не притягується до посуду, то він не підійде для вашої плити.

3. У чому відмінність індукційної плити від склокерамічної?

Їхня головна відмінність у тому, що склокераміка буде нагрівати всю поверхню плити, а не посуд. Вона не є ощадливою, від цього знижується її ККД. Про склокерамічну плиту можна обпекти руки. З переваг, будь-який посуд, який витримує високі температури, підійде для використання.

Індукційна плита економно витрачає енергію, нагріваючи лише посуд. На сторонні немагнітні предмети вона "реагує".