Розставляємо посуд правильно!

 

У цій статті ми розберемо основні складові правильного сервірування столу:

 

- Скатертина задає настрій.

- Посуд на столі - правила розстановки.

- Розташування столових приборів на столі.

- Пам'ятайте про серветки!

- Квіти - завершальний штрих декору.

- Принципи правильної подачі страв.

- Розташування столу.

- 15 правил етикету за столом.

- Про що говорить розташування столових приладів.

 

Елегантна вечеря або обід вимагає відповідної обстановки! Правильне сервірування столу не тільки красиво виглядає, але і забезпечить гостям комфортний прийом.

 

Накривати стіл скатертиною чи ні? Як правильно розставити різні види столових приборів? На яку сторону тарілки ставити склянку? Чи має значення колір посуду? Ці та багато інших питань завжди виникають у нас в голові при організації вечірки, коли пора накривати стіл. На щастя, правильно сервірувати стіл - це мистецтво, якому можна навчитися. Ми розповімо вам як правильно накрити стіл, щоб він запам'ятався вашим гостям. Знання правил savoir-vivre допоможе вам ідеально накрити стіл для особливого випадку.

 

Звичай прикрашати стіл сягає початку 19 століття. Саме тоді люди почали індивідуально використовувати столові прилади для їжі. В давнину для прикрашання столу використовувалися тільки основні столові прилади. Лише згодом були введені правила сервірування столу.

 

Спочатку подумайте, які страви і напої ви подасте своїм гостям, а потім, виходячи з наміченого меню, виберіть підходящий посуд і столові прилади. Чи буде на столі поруч з основною стравою суп, закуска, сири і десерти? Чи будуть під час вечірки подані різні види алкоголю? Подумайте про це, а потім почніть вибирати і розставляти посуд, столові прибори, серветки і декор! Правильне сервірування столу обов'язково сподобається вашим гостям, але також змусить їх насолодитися трапезою.

 

Скатертина задає настрій

Основа елегантного сервірування столу - це, безумовно, скатертина. Вона не завжди повинна бути білою, особливо якщо ви влаштовуєте неформальну зустріч - для сім'ї або друзів. Темно-синя, бордова, сливова або пастельна - також добре виглядає на столі. Проте, якщо ви готуєте сервірування столу до важливого свята, білосніжна скатертина - кращий вибір.

 

Якщо посуд на столі прикрашений візерунками, вибирайте скатертину однотонну без прикрас, і навпаки - для простого посуду без візерунків і малюнків можна використовувати скатертину з орнаментом.

 

Найважливіша вимога - скатертина повинна була бездоганно чистою і гладкою.

 

При підготовці сервірування столу до свята також прослідкуйте, щоб з кожного боку стола кінчики скатертини звисали однакової довжини (20-30 см).

 

Посуд на столі - правила розстановки

 

У кожному будинку повинен бути як мінімум один набір посуду, що складається з шістнадцяти, двадцяти чотирьох або тридцяти предметів. Не забувайте про комфорт гостей, які будуть розсаджені за стіл. У кожного з них має бути достатньо місця, щоб вони могли вільно поводитися зі столовими приборами і з задоволенням їсти. Правильне сервірування столу вимагає, щоб у кожного гостя було не менше 50 см (в ідеалі: 70 см) місця для тарілки і положення рук поруч з нею - врахуйте це при розміщенні посуду. Елементи посуду розміщують на відстані 2 см від краю столу. Елегантність столу визначається порядком і симетрією.

 

Порядок розміщення тарілок залежить від їх розміру та порядку, в якому ви їсте. Спочатку поставте велику плоску тарілку на стіл, меншу за діаметром закусочну тарілку зверху і, нарешті, глибоку тарілку для супу. Сервірування  столу до обіду також повинне включати невелику тарілку для хліба - помістіть її зліва над великими тарілками.

 

Також врахуйте розстановку посуду для кави і торта. Поставте велику чайну чашку зверху праворуч від тарілок і підготуйте десертну тарілочку.

 

Прослідкуйте за правильним порядком келихів. Почніть зі склянки з водою - вона повинна бути з правого боку, над чашками. Далі келихи розміщуються в такому порядку:

 

● келих для ігристих вин, шампанського на другому місці,

● келих для білих вин на третьому,

● келих для червоних вин на четвертому.

 

Розташування столових приборів на столі

Стандартний набір столових приборів, що подаються на свято, включає: ложку, виделку, ніж, десертну виделку і чайну ложку.

 

Праворуч ставиться великий ніж (лезом всередину), ніж для риби, невеликий ніж для гарніру, супова ложка, кавова і чайна ложки. З лівого боку помістіть всі виделки - велика внутрішня для основного блюда, а поруч - виделка для риби і невелика виделка для закуски. Якщо подаються морепродукти, помістіть виделку з двома зубцями в крайнє праве положення, в самий кінець. Дистанція між краєм столу і столовими приборами повинна бути однаковою.

 

Завершіть сервірування столу для кави і торта десертними приладами - помістіть їх між чашкою і бічною тарілкою. Серед столових приладів цього типу обов'язково повинна бути десертна виделка. Її розміщують горизонтально зверху над тарілкою, ручкою з лівого боку. Помістіть чайну ложку над нею ручкою вправо.

 

Пам'ятайте про серветки!

Відсутність серветок на столі - серйозна помилка. Обов'язково поставте на стіл серветницю і наповніть її паперовими серветками. Складену серветку кладуть на тарілку або на її лівій стороні. В особливих випадках, наприклад, на день народження дитини або на зустріч з друзями, ви можете взяти серветки з цікавими візерунками.

До важливих свят варто ставитися зовсім інакше - тут найкраще дістати білі або схожі на скатертину бавовняні серветки. Ви можете ефектно скласти їх або згорнути, закріпивши в елегантні кільця.

 

Квіти - завершальний штрих декору

Доповнити сервірування столу зможе ваза з живими квітами, але вона не повинна закривати обличчя сидячих людей і заважати бесіді. Букет не повинен бути занадто великим. І стежте за ароматом бутонів, не від усіх квітів приємно пахне. Можна також розставити декілька невеликих ваз з маленькими букетиками. Правильне сервірування  столу не повинно заважати прийому їжі, тому ставте вази тільки по центру, а не між тарілками.

 

Принципи правильної подачі страв

 

Страви подаються в такому порядку:

 

холодні закуски;

гарячі закуски;

суп;

м'ясні та рибні страви;

сири;

десерти;

фрукти;

чай і кава.

 

Коньяки, лікери, червоне сухе вино подаються кімнатної температури. Чим старший напій, тим прохолоднішим його слід подавати. Воду і соки слід охолодити.

 

Розташування столу

Стіл необхідно розташовувати на відстані не менше 75 см від стіни і 120 см від дверей і шаф, щоб не загороджувати їх. Стільці слід ставити паралельно столу, але не можна саджати гостей в тому місці, де стоять ніжки столу. Якщо буде більше гостей, можна з'єднати столи разом. Найпопулярніші комбінації нагадують літери T, E і U - форми підганяються під розмір кімнати. Якщо на вечірці присутні діти, для них може бути приготований окремий стіл, завдяки якому вони зможуть разом проводити час і вільно розмовляти.

 

При дотриманні всіх перерахованих вище правил, сервірування  столу не принесе вам багато клопотів, навіть якщо ви готуєте розкішну вечерю для великої кількості гостей. Однак пам'ятайте, що навіть найкрасивіше місце не замінить дружню атмосферу під час сімейних посиденьок або заходів. Тому під час вечірки також подбайте про гарний настрій ваших близьких, тих, що зібрався за загальним столом.

 

Крім того, не варто забувати і про правила етикету. Час від часу ми опиняємося в офіційній ситуації, коли повинні проявляти хороші манери за столом. Всі ми знаємо, що не можна тримати лікті на столі, ніж потрібно тримати в правій руці, а розмовляти з набитим ротом - це некультурно. Однак існує безліч другорядних правил, які також слід знати. Пропонуємо ознайомитися з ними.

 

15 правил етикету за столом, про які слід пам'ятати:

 

1. Не приправляйте їжу завчасно.

Приправляти страву перед дегустацією - одна з найбільших помилок, яку ви можете зробити за столом. Це свідчить про невпевненість у майстерності кухаря.

 

2. Не залишайте слідів помади на серветках.

Серветку потрібно розстелити у вас на колінах і використовувати для витирання рота під час їжі. Однак, якщо ваші губи покриті помадою, не варто цього робити, так як забруднити нею серветку - ознака невихованості.

 

3. Не залишайте слідів помади на склянках або чашках.

Це істотне порушення правил етикету за столом. Якщо ви турбуєтеся, що помада залишить слід на склі, промокніть губи серветкою, вона прибере залишки помади.

 

4. Щоб їсти спагетті, вам знадобиться ложка.

Спагеті потрібно їсти виделкою в правій руці і ложкою в лівій. Підніміть макарони виделкою, потім покладіть на ложку і намотайте. Тепер ви можете піднести виделку до рота, притримуючи ложкою звисаючі з неї спагеті.

 

5. М'ясо не завжди потрібно різати ножем.

Іноді це навіть недоцільно. Страви, що складаються з рубленого або дрібно нарізаного м'яса, не вимагають ножа.

 

6. Меню повинно торкатися поверхні столу.

Коли думаєте над вибором страви, переконайтеся, що ви тримаєте меню правильно. Воно повинно рівно лежати на столі або торкатися його поверхні хоча б одним краєм. Підняти меню вгору - ознака поганих манер.

 

7. Не слід розмахувати столовими приборами.

Особливо під час розмови. Це дуже нетактовно, до того ж може бути травматично. Під час бесіди краще відкласти виделку.

 

8. Не ріжте відразу все м'ясо.

Правила говорять, що потрібно розрізати окремі шматки м'яса і відразу ж класти їх в рот. Нарізати відразу все м'ясо не тільки недоцільно, але і непрактично, так як воно набагато швидше охолоне і втратить аромат.

 

9. Не можна відкушувати шматочки хліба.

Хліб не можна відкушувати або різати ножем. Правильний спосіб - відірвати дрібні шматочки правою рукою і цілком покласти в рот.

 

10. Помідори черрі потрібно з'їдати повністю.

Томат потрібно покласти в рот цілим. Якщо він занадто великий, ви можете відкусити тільки половину, але спочатку слід проколоти шкірку ножем, щоб не розприскати сік.

 

11. Не відмовляйтеся від страв.

Якщо господар пропонує вам страву, відмовлятися не варто. Кухар приклав чимало зусиль, щоб приготувати смачну страву. Просто візьміть невелику порцію, якщо вона вам не до вподоби. Виняток становлять продукти, які ви не їсте з ідеологічних причин (наприклад, м'ясо або молочні продукти) або за станом здоров'я (наприклад, глютен або лактоза).

 

12. Нахиляйте тарілку від себе, а не до себе.

Якщо суп, який ви їсте, настільки смачний, що ви не можете пропустити ні краплі, обережно нахиліть тарілку від себе. Однак, якщо можете, не робіть цього взагалі - це не особливо елегантно.

 

13. Не дуйте на їжу - почекайте, поки вона охолоне.

Якщо суп занадто гарячий, почекайте. Не дмухайте, намагаючись охолодити його. У дитячому садку це могло бути весело, але в дорослому житті це недоречно.

 

14. Не користуйтесь телефоном під час їжі.

Під час вечері не слід розмовляти по телефону, писати текстові повідомлення або перевіряти, що відбувається в наших соціальних мережах. Таким чином ми проявляємо неповагу до тих, з ким зараз обідаємо.

 

15. Не відривайте лікті від столу. Завжди.

Візьміть за звичку не ставити лікті на стіл. Опирайтеся на стіл лише зап'ястями.

 

Про що говорить розташування столових приборів

 

Коли гості з'їли першу порцію, офіціант знову ставить посуд, часто використовуючи чисті тарілки. У цьому випадку ми можемо сигналізувати про наші побажання персоналу, розставивши столові прибори в певному порядку. Нижче ми наводимо загальноприйняті розстановки столових приладів і їх значення:

 

Ми сподіваємося, вищевказана нами інформація дозволить вам організувати звану вечерю на вищому рівні. А в нашому інтернет-магазині Le Gourmet ви можете купити весь посуд. У нас представлені преміальні лінійки порцеляни від європейських виробників, крім того є великий вибір столових приборів та посуду для приготування їжі. Наші менеджери готові проконсультувати в питаннях вибору, підкажуть що саме стане паличкою-виручалочкою саме для вас на будь-який випадок життя.