Обираємо якісний посуд!

 

Зараз така велика різноманітність товарів для кухні, що легко розгубитися. Як зрозуміти який посуд купити? Що якісно і безпечно? В чому відмінність одного бренду від іншого? Давайте разом розберемося, що до чого, і спробуємо визначитися з критеріями вибору кращого посуду:

 

Який посуд потрібен?

 

Для початку розглянемо стиль життя і методи приготування. Ви на правильному харчуванні і тільки запікаєте в духовці? Або обожнюєте смажене і найчастіше користуєтеся сковородами? Можливо, ви не заморочуєтеся з приготуванням і замовляєте їжу, тоді все що вам потрібно - це мікрохвильовка і посуд, який для неї підходить. Для любителів кухонної техніки - мультиварок, пароварок, грилів або електричних приладів, вибір посуду теж буде зовсім іншим. Тому, оцініть, що і як ви найчастіше готуєте, а вже відштовхуючись від цього, можна переходити до наступного пункту.

 

На якій плиті готуєте?

 

Досить часто ми замислюємося про неї або після покупки каструль, або гублячись у виборі між двома красивими сковорідками, ставлячи на перше місце стиль, а не матеріали. Але ж для кожної плити потрібний абсолютно різний посуд.

 

Типи плит:

 

- Газова. Підходить майже весь посуд. Нержавіюча сталь, чавун, сталь з емальованим покриттям, алюмінієвий, мідний. Скло і жароміцна кераміка - готувати в них потрібно на маленькому вогні або використовувати спеціальні розсікачі полум'я.

 

- Електроплита з чавунними конфорками. Підходить тільки металевий посуд з товстим і рівним дном. Посуд малої товщини досить часто деформується, вигинається. Наприклад, товщина дна емальованих каструль або алюмінієвих сковорідок повинна бути 0,8 мм або більше.

 

- Електроплита зі склокерамічною поверхнею. Підходить будь-який металевий посуд підходить, крім алюмінієвого і мідного без покриття. І також, як і з попереднім типом плит, дно повинно бути товстим і рівним, інакше можна зіпсувати не тільки каструлі, але і склокерамічну поверхню.

 

- Індукційна. Зараз все більше і більше випускається посуду для неї, але все одно треба ретельно читати інструкції, дивитися маркування на дні і вибирати матеріал. Інакше плита просто не буде "бачити" ваші кухонні прилади. На посуді з алюмінію і нержавіючої сталі повинні бути спеціальні значки, що такий посуд зроблено з індукційним дном. Теж саме відноситься до чавуну і емальованої сталі. При заміні плити, щоб не викидати посуд, можна пошукати спеціальний адаптер для індукції.

 

Не забудьте про кришки. Вони прекрасно допомагають зберігати тепло. Матеріал повинен витримувати високі температури і бути міцним, бажано з паровипуском. Найкраще - кришки з нержавіючої сталі, чавуну або загартованого скла.

 

Важливо, щоб відповідав діаметр конфорки дну приладдя. Найкраще посуд нагрівається в місцях контакту з джерелом тепла. Якщо поставите велику сковорідку на маленьку конфорку, то вона буде погано прогріватися по краях. Їжа нерівномірно приготується. При занадто великий конфорці в місцях, де вона не контактує з посудом, будуть тепловтрати і пошкодження зовнішнього покриття сковорідок або каструль.

 

Посуд для духовки теж повинен підбиратися, враховуючи її особливості. Що для газової, що для електричної духовки підходять форми з загартованого термостійкого скла, чавуну, силікону (але його не можна нагрівати вище 200 градусів). Сталь з тефлоновим покриттям виділяє шкідливі для здоров'я людини речовини при підвищенні температур. Для випікання відмінним рішенням будуть порцелянові і керамічні форми, з відповідними для духових шаф маркуваннями.

 

У мікрохвильову піч можна ставити жароміцне скло, кераміку і фарфор. Спеціальний пластмасовий і силіконовий посуд.

 

Посуд для відпочинку на природі (відкритий вогонь, мангал, гриль, барбекю) повинен мати товсте дно і бути стійким до механічних впливів, різких перепадів температур. Тому, найчастіше, вибирається чавун або литий алюміній. Але алюмінієвий посуд не настільки безпечний - важкі метали переходять в їжу при контакті з посудом. Тому більш екологічним і практичним варіантом є чавунні казани і сковороди.

 

Для користувачів посудомийок свій посуд!

 

Про миття посуду, чомусь, мало говорять. Але ж якщо у вас є посудомийна машина, і ви бережете свої руки, то звертайте увагу на цей аспект при виборі нової каструлі або тарілки. Не весь посуд підходить для автоматичної мийки. Інформація зазвичай вказується на упаковці. Якщо детальніше розглядати це питання, то можна виділити такі моменти:

 

- Не можна мити в посудомийній машині дерев'яний посуд або предмети з дерев'яними ручками (тріскаються, деформуються), фарфор і фаянс, особливо з декором і позолотою (не переносить гарячу воду, тьмяніє), алюміній (окислюється під впливом миючих засобів), чавун без покриття (ржавіє), кухонні ножі (швидко тупляться і тьмяніють), кришталь (з'являються тріщини і відколи). Не підходить срібло, мідь, олово і будь-які тріснуті, склеєні предмети.

 

- Підходящий посуд для посудомийної машини - пластик (якщо є відповідне маркування), нержавіюча сталь (від каструль і сковорідок, до термосів і столових приладів), кераміка, скло (головне, щоб не торкалися стінками, щоб уникнути відколів), силікон.

 

Дотримуйтесь температурних режимів, особливо для крихкого посуду - 30-40 градусів. Для інтенсивного миття оптимально буде 75 градусів.

 

Оптимальна кількість посуду

 

А тепер давайте відволічемося від плити і згадаємо, як часто готуємо. Адже це один з ключових моментів - як саме виглядатиме наша кухня і її наповнення. Скільки і чого потрібно, щоб не припадало пилом зайве, і щоб щавжди було в чому готувати.

 

Для любителів приймати гостей потрібно від трьох комплектів столового посуду. Дивувати гостей зміною сервіровок і радувати себе новою атмосферою щодня. Адже красивий посуд створює настрій. І кожен своє, унікальне для нас відчуття. Сюди ж можна додати декор, текстиль. Привнесіть в своє життя фарби не тільки у свята. Потрібно балувати себе смачною їжею і красою на столі постійно.

 

Якщо перейти від естетики до практичності, то давайте розберемо об'єм посуду для приготування. Звичайно, все індивідуально, і треба в першу чергу розглядати спосіб життя вашої родини, скільки готуєте і їсте. Але приблизно порахувати все-таки можна: 0,7 літрів на порцію. Тобто, на 1-2 людини вистачить 1-1,5 л каструлі, на трьох - 2-3 л. І для сковорідок діаметри розподіляються так: 1-2 людини - 16-18 см, 3 людини - 22-24 см, хочете приготувати 2-3 порції за раз - 26-28 см.

 

Чим більше людей, тим об'ємнішим повинен бути посуд, з вищими стінками і сковороди ширші по діаметру. Намагайтеся брати універсальні моделі, можливо зі складними ручками. Зручніше буде зберігати каструлі, якщо вони легко поміщаються одна в іншу, особливо це цінно на маленьких кухнях. Для дітей візьміть пару невеликих ковшиків.

 

Посуд для особливих страв теж потрібен. Стане в нагоді окрема млинцева сковорода, каструля з вставкою-пароваркою, скороварка, сковорода гриль, гусятниця, жаровня, формочки різних розмірів. Серед цінителів здорової їжі набирають популярності тажини і воки.

 

За кількістю посуду, середнє значення буде таке:

 

- на одну-дві особи: 2 сковороди (маленька і середня), 2 каструлі (ківш і середня), 1-2 форми для випічки (маленька і середня прямокутна);

 

- на трьох-чотирьох чоловік: 3-4 сковороди (маленька для млинців, середня і велика з високими бортами для рагу), 3 каструлі (ківш, середня і велика для макаронів, супів, компотів), 2-4 форми для випічки (середня і велика для овочів і м'яса, форма для кексів, кругла для пирога), пароварка.

 

Можна відразу купити набір кухонного посуду, де будуть всі необхідні універсальні розміри, один дизайн.

 

Звернімо увагу, з чого виготовляється посуд!

 

Поговоримо про матеріали. Найбільш хвилююча тема в наш час, оскільки будь-який тип посуду зараз роблять з різних матеріалів, постійно з'являються все нові і нові дослідження, які часом суперечать один одному. Не завжди у виробників на першому місці стоїть якість і безпека сировини. Тому, ми хочемо вам допомогти розібратися в цьому питанні.

 

Безпечні матеріали посуду:

 

- Чавун без покриття або зі склоемалевим покриттям.

 

- Дерево без просочення або з сертифікованоим харчовим просоченням, лаком або клеєм.

 

- Скло, але не кришталь (він містить оксиди свинцю).

 

- Фарфор і кераміка. Європейські та українські бренди проходять більш суворі перевірки для сертифікації, тому не містять оксидів свинцю і шкідливих для здоров'я людини речовин. Їхня продукція безпечніша і якісніша. Для столового посуду підглазурний розпис краще. Фарба покривається прозорою глазур'ю, вона не стирається, не тьмяніє і точно не потрапить в їжу, якщо її подряпати.

 

- Нержавіюча сталь без покриття. На дні обов'язково має бути маркування з співвідношенням нікелю і хрому. Наприклад, INOX або Stainless steel 18/10, 18/0, AISI 304. Добре, якщо вказується країна-виробник на виробі. Нержавійка без маркувань зроблена з невідомих сплавів, не має сертифікатів і найчастіше небезпечна.

 

- Вуглецева сталь без покриття.

 

- Емальована сталь. Безпечна, але швидко стає непридатною для використання. При появі подряпин і відколів такий посуд краще замінити. Адже сталь під емаллю не призначена для контакту з їжею.

 

Відносно безпечні:

 

Силікон, пластик, але потрібно стежити за температурним режимом. Більшість не витримують сильного нагрівання, і тоді токсичні речовини потрапляють в їжу. Підходять для нетривалого зберігання, не сильно високих або низьких температур.

 

Небезпечний посуд:

 

- Посуд з антипригарним покриттям, тефлоном. Дуже небезпечний при нагріванні вище 260 градусів, викликає дуже важкі хвороби. Тефлон випускається під різними назвами - антипригарне покриття, мармурове, керамічне, алмазне, гранітне, титанове, Greblon, авторське покриття без PFOA і PTFE. Альтернативою будуть безпечні покриття посуду - це склоемалева глазур, емаль і природне покриття з олії, яке з'являється в процесі приготування на чавуні або вуглецевій сталі.

 

- Алюміній. Зберігання або приготування в такому посуді призводить до накопиченням в їжі важких металів, які отруюють організм і викликають різні захворювання. Алюмінієвого посуду з безпечним покриттям теж практично немає.

 

- Мідь. Дуже гарний і ефектний посуд, на який краще дивитися, ніж в ньому готувати. Як і алюміній, отруює важкими металами, які легко переходять в страви.

 

- Бамбук. Має безліч токсичних речовин в складі, часто з невірними маркуванням. В їжу потрапляють синтетичні матеріали, тому що деревина бамбука не дозволяє легко вирізати з неї посуд, як з дуба, наприклад. Стебла бамбука склеюють під високим тиском і в якості сполучного компонента використовуються матеріали низької якості, не дозволені для контакту з їжею. Найчастіше використовується меламінова смола, що складається з меламіну і формальдегіду.

 

- Меламін. Чомусь зараз стало модно робити дитячий посуд з меламіну. Звичайно, він не б'ється, не дряпається, але дуже небезпечний для підростаючого покоління, та й для дорослого теж. З меламінового пластику можна зустріти і сувенірну продукцію, вази, декор, чашки, підноси, контейнери. Він відноситься до категорії формальдегідів, мутагенної отрути, яка накопичується в організмі і викликає різні захворювання. Зовні меламиновий посуд схожий на білий непрозорий пластик, легкий, якщо є малюнок, то він легко стирається.

 

В довершення по матеріалах додамо, що якщо є у вас викликає сумнів якийсь посуд, відсутні маркування та немає сертифікатів, то безпечніше його не брати. Існує безліч якісних, перевірених роками і інспекціями брендів, які будуть довго служити і тільки радувати, працюючи на ваше здоров'я, а не навпаки. Саме таких виробників ви можете знайти на нашому сайті і бути впевнені в кожному виробі.

 

Скільки має коштувати якісний посуд?

 

Тепер поговоримо про ціни. З чого вони складаються? Собівартості сировини, витрат на виробництво, упаковку, зарплати, маркетинг, логістику. Ще кількість посередників варто враховувати. Тому ми і прагнемо співпрацювати напряму з кожним виробником або офіційним його представником, щоб зробити ціни максимально вигідними для вас.

 

З огляду на все це, не можна однозначно сказати, що дешевий посуд поганий або тільки дорогий посуд хороший. Для кожної категорії і бренду є своя оптимальна заслужена ціна, і треба розуміти чому вона така. Недорогими можуть бути вітчизняні товари, де дешева сировина, низька оплата праці та малі витрати на просування. Закордонна ж продукція завжди буде дорожче. А якщо ви хочете європейську якість з усіма сертифікатами, повним дотриманням всіх норм і стандартів, безпечний і екологічний посуд, то і коштувати він буде відповідно. На вигляд такі вироби будуть кращі, витонченіші, часто ручної роботи. Виробники настільки впевнені в своїй продукції, що дають довготривалі гарантії, а іноді і довічні.

 

Виробники посуду

 

Якщо говорити про бренди, то кращими будуть європейські і українські виробники посуду. Неперевершені чавунні сковороди і кокоти Le Creuset, які виводять готування на новий рівень. Процес приготування стане легким і яскравим, завдяки цікавому дизайну і комфорту користування таким кухонним начинням.

 

De Buyer з вуглецевої сталі, на якому готують шеф-кухарі для кращих ресторанів і королівських сімей. Emile Henry - фахівці кераміки, яка створюється досі вручну у Франції. Випічка виходить зовсім інша на смак. Більш ароматна, пухка, а приготування в каструльках рівноцінне ефекту печі.

 

Або Korkmaz з шаленим прагненням робити тільки безпечний посуд, піклуватися про екологію і людей. Про Біол і говорити зайве. Їхній чавун вже знають у багатьох країнах. На ньому готують і вдома, і в походах, тому що такий посуд універсальний і дуже практичний. Але це ще не весь список, говорити можна довго про кожного. Все, що їх об'єднує, співзвучно і з нашою концепцією: «Кращі бренди найкращої якості».

 

Який посуд Вам подобається?

 

А завершимо перелік критеріїв вибору товарів для кухні особистим стилем. Можна вивчити всі тонкощі виробництва посуду, матеріали і бренди, а в іншому просто довіритися своєму чуттю прекрасного, вибирати до чого лежить душа. Кольори, форми. Який настрій вам хочеться створити або якою атмосферою огорнути гостей? Елегантності, розкоші або яскравою сучасністю? Практичності і стриманості? Або хочеться чогось незвичайного? Тут вже можна фантазувати, міксувати і створювати щось своє, унікальне. Вибір за вами. А ми із задоволенням допоможемо вам втілити ваші мрії. Залиште на нас всю технічну частину з купою паперів, цифр і досліджень. У нас ви можете розслабитися і просто підібрати хороший посуд, який до вподоби.